Gümüş Neden Kararır? Gümüş Nasıl Parlatılır

gümüş kararır mı

Gümüş Takılar Neden kararır? Gümüş parlatma yöntemleri nelerdir? Evde gümüş parlatma yöntemleri gibi soruların cevabını bulabileceğiniz yazımız

Gümüş Neden kararır?

Çok sevdiğimiz gümüş takılarımız ne kadar iyi kullansak da maalesef bazen oksitlenerek kararıyorlar. Bu yazımızda gümüş takıların neden karardığını ve bu kararmayı engellemek, kararmayı geçirmek adına neler yapabileceğinizi anlattık. Gümüş severlerin en çok sevineceği şey sanıyoruz ki kararsa da gümüşün tekrar parlatılabilir bir takı malzemesi olması olacaktır. Altın, bakır ve yakut gibi gümüş de havanın içinde bulunan kükürt, sülfat ve hidrojen ile tepkimeye girer. Bu fiziksel tepkime sonucunda madenin yapısında bir değişiklik olur. Bu değişiklik sonucunda gümüş alaşımlı takılar kararır ve kötü bir görüntü içerir. Aynı zamanda bu kararma deriyle temas ettiğinde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Ayrıca gümüş takılar sürekli beden ile temas ettiğinden ter, parfüm, kozmetik ürünleri gibi pek çok kimyasal ile tepkimeye girer. Bu durum da gümüş takılarda kararmayı arttırabilmektedir. Gümüşlerinizi evde parlatabileceğiniz gibi yüzük, küpe gibi ince takılarda profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederiz. Evde bulunan ürünle parlatacağım derken kalıcı hasarlara neden olabiliyor bu da çok sevdiğimiz taklarımızla boş yere vedalaşmamıza sebep oluyor.

Peki, evlerde gümüş parlatma işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?
Diş beyazlatmada olduğu gibi karbonat, limon, sirke burada da başrolde. Diş macunu da kullanılan bir diğer gümüş parlatma yöntemi, Bu ürünleri bir miktar suya ekleyerek fırçalama veya ovma yoluyla gümüşleri parlatmanız mümkün. Ayrıca amonyak gibi birtakım güçlü kimyasallar da kararan gümüşleri parlatmada etkili fakat tehlikeli bir yöntem. Fakat unutulmamalıdır ki gümüş takılar bizim tahmin ettiğimizden daha farklı ve daha hassas kimyasal formüllere sahip olabilir. Bu nedenle profesyonel bir yardım almak daha faydalı olacaktır. Profesyonel elinde daha olumlu sonuç alacağınız gümüş takıların parlatılma işlemleri şöyle yapılır. Bir kap içerisine bir miktar su ve siyanür konulur. Doğru ısı ve zaman kadar sürede gümüş takı bu kapta durur. Kaptan çıkınca temizlenir ve eski parlaklığına kavuşur. Bu parlatma işlemi profesyonel biri tarafından yapılmadır. Çünkü siyanür dünya üzerinde bulunan en zehirli maddelerden biridir. Yanlış kullanımı kişiyi ölüme kadar götürebilir. Birtakım başka kimyasallar kullanarak da gümüş takıların parlatılma işlemleri gerçekleştirilir. Dünya üzerinden en çok tercih edilen ikinci takı madeni olan gümüş takılarımız neredeyse ölümsüz. Tabi ki doğru ve özneli bir kullanım burada da önemli hale gelmektedir. Bunun için ara ara gümüş takılarınızı profesyonellerin eline teslim edip bakımını yaptırırsanız yıllar boyu güvenle ve severek takılınızı kullanabilirsiniz.

gümü nasıl parlatılır

Gümüş takılar neden kararır?

Kimyasal ürünlerle temas ettiği için,
Başka madeni özelliklere sahip takılarla aynı yerde bulunduğu ve tepkimeye girdiği için
Açık hava ile uzun süre temas ettiği için. Oksijenle uzun süre temas eden gümüş takılar oksitlenir bu nedenle de gümüşlerde kararma görülür.
Rutubet herkese ve her nesneye zarar verdiği gibi gümüş takılara da zarar vermekte ve kararmalarına neden olmaktadır.
Asit, su, tuz gibi gündelik kimyasallarla temas etmeleri
Ucuz Rodyum ile kaplanmış olmaları

gümüş nasıl parlatılır

Altın kaplama takılar kararır mı?

Yüksek oranda altın kaplama takıların kararma yapmağı bilinmektedir. Fakat düzenli bakım yaparsanız ve iyi kullanırsanız kararma olasılığını daha da düşürme şansınız var. Kararma sonrasında profesyonel biri tarafından yapılan altın suyuna batırma işlemi ile altın kaplama gümüş takılar eski hallerine dönmektedir.