Yüzük Ölçüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır? Nasıl Bulunur?

iskambil şans Kart Sembollü Erkek Gümüş Zambak Yüzük

Yüzük Ölçüsü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Çoğunlukla hayatlarını birleştirmek isteyen çiftlerin özenle seçtiği, söz, nişan, evlilik durumlarında büyük önemi olan yüzük, bazen de kişilerin kendileri için seçtiği veya sevdiklerine hediye olarak düşünülebilen ve piyasada birçok çeşidi bulunan anlamı açısından değerli bir objedir. Yüzükleri seçerken en önemli konu ölçüsünün belirlenmesidir. Parmak ölçüsü bilindiği takdirde, seçilen yüzük için satıcı tarafından yapılacak işlemler ile her ölçüye uygun hale getirilebilmektedir.

Kişiden kişiye farklılıklar gösteren yüzük ölçüleri, cinsiyete, ırka ve beden ölçülerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Herhangi bir mağazadan giyim ürünü satın alırken nasıl ki kişinin bedenine uygun ölçülerde kıyafet seçiliyorsa, yüzük seçiminde de ölçü oldukça önemlidir.

Herhangi bir nedenle yüzük almak isteyen kişilerin ilk aklına gelen, yüzük ölçüsü nedir sorusu olmaktadır. Yüzük ölçüsü, kişinin parmak genişliğini kapsayan, doğru olarak belirlendiği takdirde yüzüğün parmakta daha şık ve iyi durması açısından önem taşıyan bir unsurdur.

Yüzük ölçüsünü hesaplamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Kişi eğer kendisine bir yüzük almayı planlıyorsa, doğru ölçüyü kendi kendine belirleyebileceği gibi aynı zamanda, yüzük satın alacağı kuyumculardan ve diğer yüzük satan mağazalardan da çeşitli özelliklerde metal halka yüzük ölçüm araçları tarafından da belirlenmesi sağlanabilir.

Kişi bir başkasına yüzük hediye etmek isterse ve kişinin parmak ölçüleri hakkında herhangi bir fikre sahip değilse, çaktırmadan yüzük ölçüsü alma konusunda bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en etkili olanı, yüzük alınacak olan kişinin taktığı bir yüzüğü ödünç almak veya habersizce yüzüğünü alıp kuyumcuya götürerek ölçünün belirletilmesidir.

Kuyumcuya götürmeden aşağıda verilecek olan yöntemlerle de kişinin yüzük ölçüsü belirlenebilir ve gerekli hesaplamalar yapılarak en uygun yüzük satın alınarak hediye edilebilir.

Yüzük Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Kişinin daha önceden kullandığı mevcut bir yüzüğü varsa, bunu satıcıya götürerek kolayca ölçüsünün belirlenmesini sağlayabilir ve bu şekilde yeni bir yüzük satın alabilir. Kişinin daha önceden kullandığı bir yüzük yoksa kuyumcularda veya satın alacağı mağazalarda bulunan yüzük ölçü aleti sayesinde, parmağına uygun olabilecek en ideal ölçüyü belirleyebilmektedir ancak, bazı durumlarda kişinin kendi kendine ölçüm yaparak, belirlediği ölçüyü satın alacağı firmaya bildirmesi gerekebilir. Bu durum daha çok internet üzerinden online satış yapan mağazalardan satın alma işlemlerinde önem kazanmaktadır.

Kendisine yüzük satın almak isteyen kişiler için yüzük ölçüsü alma konusunda izleyeceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar; Çap ölçümü ve Çevre ölçümü yöntemidir.

Yüzük Çapının Belirlenmesi Yöntemi

Bu yöntem, kişinin daha önceden kullandığı mevcut bir yüzüğün olması durumunda, yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunun karşılığı olarak oldukça etkili bir yöntemdir.

Mevcut yüzük bir düz zemine koyulur ve ardından bir cetvel yardımıyla, yüzüğün içerisinden ve iki nokta arasında yapılacak olan ölçüm ile çapı, mm cinsinden belirlenir. Belirlenen bu ölçü gene mm cinsinden bir kenara not edilir veya online satın alımlarda, ilgili mağazanın sipariş formuna yazılır.

Kişinin mm cinsinden belirlediği bu ölçünün kuyumcularda başka bir karşılığı bulunmaktadır. Dolayısıyla kişilerin kendi kendine belirlediği ölçü bildirildiğinde, kuyumcu veya mağaza tarafından değerlendirilerek size uygun olabilecek en doğru yüzük ölçüsü hazırlanacaktır.

yüzük ölçüsü nasıl alınır çap yöntemi

Parmak Çevresinin Belirlenmesi Yöntemi

Kişinin kendisine ait daha önceden kullandığı mevcut bir yüzüğü yoksa, parmak çevresinin ölçülmesi ve ardından bu ölçünün, yüzük ölçü tablosundan bakılarak tam karşılığının belirlenmesi yöntemidir.

Tablodan karşılaştırma yapılarak, yüzük ölçüsü hesaplama işlemi en sağlıklı şekilde yapılmış olur.

Bu yöntemde; herhangi bir ip, tel veya kağıt parçası parmağa sarılır ve iki ucun birleştiği nokta belirlenerek işaretlenir. Ardından, mm ölçülerini ifade eden bir cetvel yardımıyla, işaretlenen kısımlar ölçülür. Bu ise, parmağın çevre uzunluğunun tespit edilmesini sağlamaktadır. Tespit edilen ölçü, aşağıda yer alan tablodan çevre değeri karşılaştırılarak, ortaya çıkan sonuç not edilir veya sipariş formuna eklenir.

yüzük ölçüsü nasıl alınır cevre olcusu yöntemi

Yüzük Ölçü ve Değer Tablosu

Parmak ölçüsü kişiden kişiye değişkenlik gösteren bir durum olmasının yanında, ülkeler arasında da farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple en doğru ölçünün belirlenerek, hatasız satın alma işlemi gerçekleşmesi açısından önem taşıyan yüzük ölçü tabloları, çapın veya çevrenin belirlenmesinin ardından parmak ölçüsü nasıl alınır diye düşünen herkes için tamamlayıcı bir unsur olmaktadır.

Kadın ve erkekler için farklı numaralarla başlayan ve farklı numaralarla biten yüzük ölçüleri, ülkemizdeki kadınlar için 6-7 numaradan 28 numaraya kadar, erkeklerde ise, 10 numaradan 35 numaraya kadardır.

Kuyumcu Ölçüsü Yüzük Çapı MM Olarak Çevre MM Olarak

 

Kuyumcu Ölçü Birimi

ÇAP (mm)

ÇEVRE (mm)

7 no

15,0 mm

47 mm

8 no

15,3 mm

48 mm

9 no

15,6 mm

49 mm

10 no

16,0 mm

50 mm

11 no

16,3 mm

51 mm

12 no

16,6 mm

52 mm

13 no

17,0 mm

53 mm

14 no

17,3 mm

54 mm

15 no

17,6 mm

55 mm

16 no

18,0 mm

56 mm

17 no

18,3 mm

57 mm

18 no

18,6 mm

58 mm

19 no

19,0 mm

59 mm

20 no

19,3 mm

60 mm

21 no

19,5 mm

61 mm

22 no

19,8 mm

62 mm

23 no

20,0 mm

63 mm

24 no

20,4 mm

64 mm

25 no

20,7 mm

65 mm

26 no

21,0 mm

66 mm

27 no

21,4 mm

67 mm

28 no

21,7 mm

68 mm

29 no

22,0 mm

69 mm

30 no

23,0 mm

70 mm

Daha Önceden Belirlenen Yüzük Ölçüsü Değişkenlik Gösterilebilir Mi?

Yüzük ölçüsü kişinin parmak ölçüsünü içerdiğinden dolayı, aynı kıyafet ölçülerinde olduğu gibi zamanla kilo alınması veya kilo kaybedilmesi gibi durumlarda değişebilmektedir. Bunun dışında, hamilelik döneminde meydana gelen değişiklikler veya herhangi bir sebeple parmakların şişmesi durumunda da yüzük ölçüsü değişebilmektedir. Bu değişim genellikle 1 veya 2 numara olarak şekillenir. Böyle durumlarda tekrar ölçü almak en doğrusu olacaktır.

Yüzük Ölçümü İçin Tavsiyeler

1- Akşamları veya hafif spor aktivitelerinden sonra ölçüm yapmak daha iyi sonuçlar verecektir.

2- Ölçüm yapmadan önce ellerin yeterince nemlendirildiğinden emin olun ve soğuk bir ortamda ölçüm yapmayın.

3- Ölçüm yaparken titiz davranın.

4- Yüzük eğer hediye olarak alınacaksa, küçük almaktansa daha büyük bir ölçüye sahip yüzük satın almak her zaman daha doğru bir karar olacaktır çünkü büyük ölçülere sahip yüzüğün küçültülmesi de kolay olacaktır.

5- Yüzüğün şeklini ve genişliğini göz önünde bulundurun.

6- Yaptığınız ölçümler için mümkünse bir kuyumcudan yardım alın veya ölçümlerinizi teyit ettirin.

 

Yüzük ölçüsü nasıl alınır ile ilgili kafanıza takılan bir soru varsa hemen bizi arayarak online yardım alabilirsiniz